مقایسه CPU های اینتل و AMD

cpu intel

اگر به دنبال بهترین CPU برای بازی یا بهترین CPU ایستگاه کاری هستید، تنها دو انتخاب وجود دارد: AMD و Intel. این واقعیت طرفداران تقریباً مذهبی را برای هر دو گروه ایجاد کرده است، و جنگ‌های شعله‌ور AMD در مقابل اینتل دریافت توصیه‌های بی‌طرفانه در مورد بهترین انتخاب برای پردازنده بعدی را دشوار می‌کند. اما در بسیاری از موارد، پاسخ در واقع بسیار روشن است. در واقع، همانطور که در رتبه‌بندی معیار CPU ما مشاهده می‌کنید، اکنون برای اکثر کاربران، این یک پیروزی بزرگ به نفع اینتل است. البته، این با اخطارهایی همراه است، اما نشان دهنده یک تغییر سریع شانس برای سازنده تراشه پس از اینکه تسلط بر رایانه شخصی آن به طور کامل توسط پردازنده های Ryzen AMD لغو شد، است.

این مقاله بحث بی پایان پردازنده های دسکتاپ AMD در مقابل اینتل را پوشش می دهد (ما تراشه های لپ تاپ یا سرور را پوشش نمی دهیم). ما تراشه ها را بر اساس هفت معیار بر اساس آنچه می خواهید با رایانه شخصی خود انجام دهید، قیمت، عملکرد، پشتیبانی از درایور، مصرف برق و امنیت قضاوت می کنیم و به ما دید واضحی از وضعیت رقابت ارائه می دهیم. همچنین در مورد لیتوگرافی ها و معماری هایی که بر تیرک های دروازه متحرک تأثیر می گذارند بحث خواهیم کرد. به طور کلی، یک برنده واضح وجود دارد، اما اینکه کدام برند CPU را باید بخرید بیشتر به ترکیبی از ویژگی ها، قیمت و عملکرد برای شما بستگی دارد.

اینتل بهتره یا AMD: کدام CPU بهترین است؟

AMD با پردازنده های مبتنی بر Zen خود، انتظارات ما را برای دسکتاپ های رایج و بازارهای HEDT بازتعریف کرده است، در ابتدا اینتل را باخاک یکسان کرد کرد زیرا در فرآیند 14 نانومتری و معماری های Skylake غرق شده بود. در چند سال گذشته شاهد بوده ایم که CPU های AMD از تراشه های متمرکز بر ارزش و پرقدرت به طراحی هایی تبدیل شده اند که هسته های بیشتر، عملکرد بیشتر و نیاز به انرژی کمتری را ارائه می دهند. اینتل با افزودن آهسته ویژگی‌ها و هسته‌ها در مجموعه محصولات خود به مقابله پرداخت که منجر به عوارض جانبی منفی مانند مصرف انرژی و گرمای بیشتر شد. این تنها مبارزات شرکت در طراحی و ساخت عملیات آن را برجسته کرد. مکالمه AMD و CPU اینتل اخیراً تغییر کرده است، زیرا اینتل تاج عملکرد را به دست آورده و در عین حال نسبت قیمت به عملکرد AMD را با تراشه‌های Raptor Lake کاهش داده است. Raptor Lake با تغییر در متدولوژی طراحی تراشه‌های CPU اینتل، بدون ذکر معماری‌های اصلی، که در یک دهه شاهد آن بوده‌ایم، ارائه می‌شود. آنها همچنین با فرآیند “Intel 7” عرضه می شوند که به طور استثنایی رقابتی است، به ویژه در برابر گره پردازش 5 نانومتری برتر AMD از TSMC. این باعث شد رتبه ما از امتیاز 7 به 4 برای AMD به برتری 7 به 4 به نفع اینتل تغییر کند.

ntel ابتدا به سمت فناوری‌های PCIe 5.0 و DDR5 رفت، اما AMD نیز اکنون از هر دو با پردازنده‌های Ryzen 7000 پشتیبانی می‌کند. DDR5 هزینه قابل توجهی را به مادربردها اضافه می کند، اما اینتل به شما امکان انتخاب حافظه DDR4 یا DDR5 را می دهد، در حالی که AMD فقط از DDR5 گران قیمت پشتیبانی می کند – یک نقطه ضعف قابل توجه با توجه به اینکه مزیت های عملکرد قابل توجهی را به همراه ندارد. با این حال، اینتل هنوز سیاست‌های تقسیم‌بندی شدید خود را که ویژگی‌هایی مانند قابلیت اورکلاک را به تراشه‌ها و مادربردهای گران قیمت محدود می‌کند، کاهش نداده است. تراشه‌های اینتل همچنین برای فرکانس‌های هسته و حافظه، و نه با اختلاف کمی، تاج اورکلاک‌پذیری را حفظ می‌کنند. اگر پول نقد را برای مادربردهای سری Z خرج کنید، فضای سر بسیار بیشتری نسبت به تراشه های Ryzen 7000 برای اورکلاک خواهید داشت. می‌توانید نمونه‌ای را در نحوه اورکلاک کردن یک CPU مشاهده کنید. با این حال، AMD این چالش را دراز کشیده نمی‌پذیرد، زیرا Ryzen 7 5800X3D فناوری جدید 3D V-Cache این شرکت را برجسته می‌کند که عملکرد بازی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد، البته با قیمت‌گذاری بالاتر. AMD چندین مورد دیگر از این تراشه‌ها را به‌زودی به‌عنوان خانواده Ryzen 7000X3D به بازار عرضه می‌کند، بنابراین برتری عملکرد فعلی اینتل در بازی را به چالش می‌کشد. با وجود به‌روزرسانی اخیر AMD، اینتل در حال حاضر برنده جنگ CPU است. البته، یک پردازنده AMD هنوز هم بسته به نیاز شما می‌تواند انتخاب بهتری باشد، مثلاً اگر کمترین مصرف انرژی یا سازگاری فوروارد با مادربرد خود را برای چند نسل دیگر تراشه داشته باشید. اما در حال حاضر، اگر بهترین عملکرد را در بازی یا برنامه، اورکلاک یا پشتیبانی نرم‌افزاری می‌خواهید، Team Blue شایسته دلارهایی است که به سختی به دست آورده‌اید.

cpu1

قیمت و ارزش CPU AMD در مقابل اینتل

قیمت‌گذاری cpu، مهم‌ترین ملاحظه تقریباً برای همه است، و AMD معمولاً در بخش ارزش به سختی شکست می‌خورد. با این حال، این تغییر کرده است. اینتل به طور کامل متعهد به بازپس‌گیری سهم بازار است، بنابراین Raptor Lake متوجه می‌شود که این شرکت به جنگ قیمتی خود با AMD ادامه می‌دهد. اکنون که تراشه‌های Raptor Lake اینتل تاج عملکرد را با قیمت‌های رقابتی بی‌رحمانه‌ای دارند، این برای AMD دردناک است.

ورود مدل‌های Raptor Lake-S اینتل باعث شد که این شرکت هسته‌ها، رشته‌ها و ویژگی‌های بیشتری را به خط تولید اصلی خود اضافه کند، اما بدون افزایش قیمت نسل به نسل برای اکثر مدل‌ها. Core i5 و مدل‌های زیر دارای نشانه‌گذاری نسل به نسل هستند، اما با افزایش عملکرد همراه است که هزینه اضافی را توجیه می‌کند. به طور کلی، Raptor Lake نشان دهنده کاهش قابل توجهی در معیارهای قیمت به ازای هر هسته و قیمت در هر رشته است که به شرکت اجازه می دهد تاج ارزشی را از AMD در محدوده های Core i5، i7 و i9 بدزدد. در همین حال، نسل قبلی Alder Lake اینتل همچنان بر بخش Core i3 و زیر سلطه دارد.

AMD مزایای زیادی مانند خنک‌کننده‌های همراه و قابلیت overclock کامل در اکثر مدل‌ها را ارائه می‌کرد، به غیر از نرم‌افزار تکمیلی که شامل ویژگی نوآورانه Precision Boost Overdrive (PBO) overclock خودکار است. همراه با قیمت تهاجمی برای پردازنده های Ryzen، AMD تاج ارزش را برای چندین نسل حفظ کرد. با این حال، این محاسبات پس از اینکه AMD قیمت‌ها را به‌طور قابل‌توجهی افزایش داد و از کولرهای همراه با تراشه‌های خود متوقف شد، شروع به تغییر کرد، به خصوص اکنون که نیازهای خنک‌کننده سخت‌گیرانه‌تری نسبت به گذشته دارد.

 

عملکرد بازی CPU اینتل در مقابل AMD

در نبرد عملکرد بازی‌های AMD و Intel CPU، اینتل در همه گروه‌های قیمت مهم پیشتاز است. در زیر مجموعه گسترده‌ای از اندازه‌گیری‌های عملکرد بازی را برای تراشه‌های موجود در باندهای قیمت مختلف داریم. علاوه بر این، ما دو سری از نتایج تست زیر را داریم که عملکرد را در ویندوز 10 و ویندوز 11 محصور می‌کند، زیرا Raptor و Alder Lake اینتل عملکرد بیشتری در ویندوز 10 نسبت به 11 ارائه می‌دهند.

اینتل تراشه های Raptor Lake اینتل تاج بازی را از AMD در باندهای قیمتی بحرانی ربوده اند. اگر از علاقه‌مندان به بازی‌ها هستید و هر فریم آخری را که می‌توانید در وسیع‌ترین طیف عناوین به دست آورید، جایزه می‌دهید، Core i9-13900K اینتل پاسخی است در سطح بالا. اگر به دنبال تراشه‌ای با قیمت پایین‌تر هستید که عملکرد بازی یکسانی را ارائه می‌دهد اما مقداری سنگین در برنامه‌های بهره‌وری را با برچسب قیمت پایین‌تر مبادله می‌کند، Core i7-13700K تراشه شماست. برای اکثریت قریب به اتفاق، Core i5-13400F بهترین ترکیب از قیمت و عملکرد را ارائه می‌دهد و آن را به بهترین CPU بی‌رقیب برای بازی در قیمت خود تبدیل می‌کند.

AMD-vs-Intel

مشخصات و ویژگی های پردازنده NTEL در مقابل AMD

AMD خطوط Ryzen 3، Ryzen 5، Ryzen 7، Ryzen 9 و Threadripper خود را دارد، در حالی که اینتل محصولات خود را به Core i3، Core i5، Core i7، Core i9 و Cascade Lake-X تقسیم می‌کند. برای اختصار، ما بر روی تراشه‌های برتر در خانواده‌های مربوطه تمرکز می‌کنیم تا پردازنده‌های اینتل و AMD را بر اساس مشخصات و ویژگی‌ها مقایسه کنیم. توجه داشته باشید که هر دو شرکت دارای گزینه‌های ارزشی در هر ردیف هستند، اما ما می‌توانیم با این فهرست‌های (نسبتا) کوچک‌تر، حس کلی از چشم‌انداز را به دست آوریم. ما از قیمت گذاری پیشنهادی فروشندگان و قیمت خیابانی استفاده می کنیم.

دسکتاپ رده بالا (HEDT) قبلاً سرزمین تولیدکنندگان خلاق با هیولاهای چند هسته ای مورد استفاده همه بود. اینتل مدت‌ها از پیشتاز بی‌رقیب در این بخش برخوردار بود، اما سری Threadripper AMD در نهایت اینتل را از این بخش بیرون راند. AMD به معنای واقعی کلمه اینتل را از بازار HEDT خارج کرد – اینتل تراشه HEDT جدیدی را از زمان پردازنده‌های Cascade Lake-X در سال 2019 منتشر نکرده است – و تصمیم AMD برای کنار گذاشتن بازار، حداقل در حال حاضر پایان دوره HEDT را نشان می‌دهد. اینتل در 15 فوریه 2023 خط جدیدی از تراشه های ایستگاه کاری Xeon را عرضه خواهد کرد و شایعات فراوانی مبنی بر اینکه این تراشه ها شامل مدل های HEDT نیز می شود، منتشر می شود.

مقایسه CPU های اینتل و AMD ؛ کدام یک بهتر است؟!

درایورها و نرم افزارهای CPU اینتل در مقابل AMD

AMD مشکلات زیادی را با درایورهای CPU و chipset خود متحمل شده است که محصول جانبی طبیعی منابع محدود آن در مقایسه با رقبای بسیار بزرگتر است. اینتل از اشتباهات خود در بخش driver بی بهره نیست، اما شهرت آن به دلیل پایداری به آن کمک کرد تا در بازار پردازنده ها، به ویژه با OEM ها، جایگاه اول را کسب کند.

اگرچه ممکن است در هنگام نزدیک شدن به راه حل های عجیب و غریب تر اینتل کمی محتاط تر باشید. در گذشته، این شرکت محصولات نوآورانه جدیدی را توسعه داده است که به دلیل قیمت گذاری و نیروهای بازار به زباله دان تاریخ منتقل شده اند و ممکن است حمایت طولانی مدت از این محصولات همیشه واضح نباشد.

AMD هنوز کار خود را برای آن قطع کرده است. این شرکت چندین مشکل با نسخه‌های BIOS داشته است که نتوانسته عملکرد کامل تراشه‌هایش را آشکار کند، اگرچه AMD عمدتاً این مشکلات را پس از یک رشته به‌روزرسانی طولانی حل کرده است. به عنوان یک عارضه جانبی رقیب کوچکتر بودن، AMD همچنین با چالشی دلهره آور در جبران بهینه سازی بی وقفه صنعت برای معماری های اینتل بیش از هر چیز دیگری مواجه است.

اینتل برنده نبرد AMD در مقابل درایورها و نرم افزارهای CPU اینتل است. در طول سال گذشته، اینتل به‌روزرسانی‌های عقب افتاده درایور خود را برای گرافیک یکپارچه‌اش حل کرده است، و این شرکت ارتشی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار را در اختیار دارد که به اطمینان از اینکه محصولاتش با جدیدترین نرم‌افزار پشتیبانی نسبتاً به موقع دریافت می‌کنند، کمک می‌کنند. AMD پیشرفت شگفت انگیزی داشته است و اکوسیستم توسعه دهنده را متقاعد می کند تا برای معماری های جدید Zen خود بهینه شود. با این حال، با پیشرفت شرکت هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

امنیت CPU AMD در مقابل اینتل

در چند سال گذشته محققان امنیتی پیدا کرده‌اند که به موتور اجرایی گمانه‌زنی که یکی از ویژگی‌های کلیدی افزایش عملکرد در پشت همه تراشه‌های مدرن است، می‌پردازند. تحقیقات به دست آمده هجوم تقریباً بی پایانی از آسیب پذیری های جدید را ایجاد کرده است که ایمنی سیستم و داده های خصوصی شما را تهدید می کند. متأسفانه، این نوع آسیب‌پذیری‌ها فوق‌العاده خطرناک هستند، زیرا غیرقابل شناسایی هستند. بنابراین، آنها توسط هیچ برنامه ضد ویروس شناخته شده غیرقابل شناسایی هستند.

بثورات تعمیرات مورد نیاز برای بستن این سوراخ ها نیز همچنان در حال افزایش است و بسیاری از آنها منجر به کاهش عملکرد می شوند. این به ویژه برای اینتل دردناک است زیرا نسبت به سایر فروشندگان از این آسیب پذیری ها بیشتر رنج می برد. این شرکت کاهش‌های درون سیلیکونی را با پردازنده‌های جدیدتر توسعه داده است که می‌تواند سربار عملکرد را کاهش یا حذف کند، اما برخی از پردازنده‌های قدیمی‌تر در معرض کاهش شدید عملکرد هستند.

اینتل اکنون با دور جدیدی از حملات نسخه Spectre v2 نیز مواجه شده است که عملکرد آن را بیشتر کاهش داده است. این آسیب‌پذیری‌های جدید Spectre Branch History Injection (BHI) می‌تواند منجر به تلفات قابل‌توجهی در عملکرد شود که بسته به حجم کاری متفاوت است.

اگرچه AMD از آسیب پذیری ها مصون نیست. تشخیص اینکه آیا اکتشافات اولیه محدود در پردازنده‌های AMD به دلیل رویکرد امنیتی اول به طراحی پردازنده سخت‌شده بود یا اینکه محققان و مهاجمان به دلیل سهم بالای خود در بازار صرفاً روی پردازنده‌های اینتل تمرکز کرده‌اند، دشوار است: مهاجمان تقریباً همیشه بر روی گسترده‌ترین متقابل تمرکز می‌کنند. -بخش ممکن است ما شاهد یک روند مشابه با بدافزارهایی هستیم که برای سیستم‌های ویندوز طراحی می‌شوند، سیستم‌عامل دسکتاپ غالب، بسیار بیشتر از MacOS، اگرچه به نظر می‌رسد که در حال تغییر است.

در جریان تحقیق در مورد کلاس جدید آسیب‌پذیری‌های Spectre، اینتل در واقع متوجه شد که کاهش Spectre موجود AMD شکسته شده است، که منجر به استفاده AMD از رویکرد متفاوت و کندتر برای رسیدگی به این مشکل شده است. با این حال، AMD همچنین چندین آسیب‌پذیری جدید دیگر را در گذشته اخیر افشا کرده است، از جمله یک نوع Meltdown که نیاز به کدگذاری مجدد نرم‌افزاری دارد. مانند اینتل، AMD چند اصلاحات هدفمند درون سیلیکونی را برای پردازنده های Ryzen 5000 خود انجام داده است، بنابراین میزان آسیب پذیری خود را کاهش می دهد.

AMD بحث امنیت AMD و CPU اینتل همچنان در حال تکامل است زیرا محققان و بازیگران شرور به طور یکسان توجه بیشتری به معماری های جدیدتر AMD دارند. همانطور که اوضاع پیش می‌رود، اینتل همچنان از آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده‌تری نسبت به AMD رنج می‌برد، و تأثیر کاهش‌های Spectre بر روی پردازنده‌های نسل قبلی اینتل منجر به کاهش عملکرد بیشتر (در زمان‌هایی معادل چند نسل بهبود ارزش) نسبت به اصلاحات ما می‌شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *