FreeSync چیست؟

FreeSync یک فناوری همگام سازی تطبیقی برای نمایشگرهای LCD و OLED است که از نرخ نوسازی متغیر پشتیبانی می کند، با هدف جلوگیری ازقطع شدن و کاهش کندی از عدم تراز بین نرخ تازه سازی صفحه و نرخ فریم محتوا میباشد.

توسط AMD توسعه داده شد و اولین بار در سال 2014 برای رقابت با G-Sync اختصاصی انویدیا معرفی شد.

لوگو AMD

فری سینک فقط به کارت های گرافیک AMD محدود نمی شود، FreeSync با کارت های گرافیکی انتخابی Nvidia و کنسول های منتخب نیز سازگاراست.

مانیتور

به‌روزرسانی نمایشگر را با نرخ فریم متغیر تطبیق می‌دهد، که ناشی از بار نامنظم GPU هنگام رندر کردن محتوای بازی پیچیده، و همچنین پایین‌تر 23.97/24/29.97/30 فریم در ثانیه استفاده شده توسط محتوای ویدیویی ثابت است. این به حذف تاخیرهاوکندی ناشی از واسط ویدئو که مجبور به اتمام فریم فعلی است و قطع شدن صفحه هنگام شروع یک فریم جدید در وسط ارسال (با همگام سازی عمودی خاموش) کمک می کند. محدوده نرخ تجدید پشتیبانی شده توسط استاندارد بر اساس قابلیت های گزارش شده توسط نمایشگر است.

FreeSync را می توان به طور خودکار توسط plug and play فعال کرد و آن را برای سیستم عامل و کاربر نهایی شفاف می کند.انتقال بین نرخ‌های تازه‌سازی مختلف برای کاربر یکپارچه و غیرقابل تشخیص است. مکانیسم همگام سازی رابط ویدیو را در نرخ ساعت پیکسل تعیین شده نگه می دارد، اما به صورت پویا فاصله خالی عمودی را تنظیم می کند. مانیتور تصویر دریافتی فعلی را تا زمانی که یک فریم جدید به بافر فریم کارت گرافیک ارائه شود، نمایش می دهد، سپس انتقال تصویر جدید بلافاصله شروع می شود. این مکانیسم ساده، تأخیر کم مانیتور و تجربه‌ای صاف و تقریباً بدون تاخیر، با کاهش پیچیدگی پیاده‌سازی برای کنترل‌کننده زمان (TCON) و رابط صفحه نمایش، فراهم می‌کند. همچنین با کاهش نرخ تازه سازی پنل در هنگام دریافت نکردن تصاویر جدید، به بهبود عمر باتری کمک می کند

FreeSync

تکنولوژی

FreeSync اصلی بر روی DisplayPort 1.2a، با استفاده از ویژگی اختیاری VESA عبارت‌های Adaptive-Sync است.این ویژگی به نوبه خود توسط AMD از یک ویژگی Panel-Self-Refresh (PSR) از Embedded DisplayPort 1.0 منتقل شد، [10] که به پنل ها اجازه می دهد تا نوسازی خود را که برای صرفه جویی در مصرف انرژی در لپ تاپ ها در نظر گرفته شده است، کنترل کنند. بنابراین یک راه‌حل سخت‌افزاری-نرم‌افزاری است که از پروتکل‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند تا گیم‌پلی روان، بدون قطع شدن و تأخیر کم را فعال کند.همچنین از طریق HDMI 1.2+ به عنوان پسوند پروتکل پیاده سازی شده است.[12] HDMI 2.1+ همچنین دارای سیستم نرخ تجدید متغیر بومی خود است.

سطوح FreeSync

فناوری AMD FreeSync به سه سطح معروف به نام‌های AMD FreeSync، AMD FreeSync Premium و AMD FreeSync Premium Pro تقسیم می‌شود. برای تطابق با خروجی رندر کارت گرافیک، به نمایشگر نیاز دارد تا برای تأخیر کم و تغییرات نرخ تازه‌سازی گواهینامه دریافت کند

AMD FreeSync Premium الزامات بیشتری را برای جبران فریم پایین (LFC) و حداقل نرخ تازه سازی 120 هرتز در وضوح FHD الزامی می کند. LFC کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که وقتی نرخ فریم یک بازی کمتر از حداقل نرخ تازه سازی پشتیبانی شده یک نمایشگر اجرا می شود، فریم ها چندین بار نمایش داده می شوند تا نرخ فریم در نرخ تازه سازی پشتیبانی شده نمایشگر باقی بماند و گیم پلی روان حفظ شود.

AMD FreeSync Premium pro: نیازهای درخشندگی و طیف رنگی گسترده را اضافه می کند.در ژانویه 2017، AMD نسل دوم را با نام FreeSync 2 HDR معرفی کردند. در ژانویه 2020، AMD اعلام کردند که در حال تغییر نام تجاری به FreeSync Premium Pro است. الزامات شامل حذف حداقل نرخ فریم و تنظیم حداکثر تأخیر در صفحه نمایش است.

همچنین با پشتیبانی از فضای رنگی گسترده و افزایش روشنایی صفحه، حجم رنگ را دوبرابر می کند و امکان پشتیبانی مستقیم از نمایشگرهای با قابلیت HDR توسط درایور دستگاه کارت ویدیو و نرم افزار کاربردی را فراهم می کند. متادیتای DisplayID/EDID نمایشگر برای رنگ‌های اولیه و حداکثر/حداقل درخشندگی برای تنظیم مرحله نگاشت تن هنگام نوشتن در بافر فریم استفاده می‌شود، بنابراین فضای رنگی و پردازش عملکرد انتقال از مدیریت رنگ سیستم‌عامل و مدار رابط ویدیویی تخلیه می‌شود، که کاهش می‌دهد.

همه پردازنده‌های گرافیکی AMD که با نسخه دوم Graphics Core Next شروع می‌شوند، از FreeSync پشتیبانی می‌کنند.

xbox one x

APU های کنسول

AMD Durango APU در کنسول مایکروسافت ایکس باکس وان.

AMD Edmonton APU در کنسول Microsoft Xbox One S. (FreeSync Premium Pro که قبلاً با نام FreeSync 2.0 با HDR شناخته می شد)

AMD Scorpio APU در کنسول Microsoft Xbox One X. (FreeSync Premium Pro که قبلاً با نام FreeSync 2.0 با HDR شناخته می شد)

APU Lockhart AMD در کنسول مایکروسافت Xbox Series S. (FreeSync Premium Pro که قبلاً با نام FreeSync 2.0 با HDR شناخته می شد)

AMD Scarlett APU در کنسول Microsoft Xbox Series X. (FreeSync Premium Pro که قبلاً با نام FreeSync 2.0 با HDR شناخته می شد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *